Facebook

Henning vender hjem efter sommerpausen

Henning under træning.jpg
05-05-2010

Af Thomas Jansen

Når forårssæsonen afsluttes, betyder det som bekendt også udskiftning på cheftrænerposten, hvor Søren Kusk tager over efter Henning Pedersen.

Henning Pedersen har i den sammenhæng vurderet, at tiden nu er inde til at vende tilbage til de mere hjemlige kanter og tilslutter sig derfor 1. divisionsklubben Thisted FC, hvor han får ansvaret for klubbens Jyllandsseriehold.

- Vi er super glade for det stykke arbejde Henning har gjort her i klubben gennem mange år. Det gælder klubbens førstehold, som Henning har formået at etablere som tophold, men det gælder også arbejdet med talentprojektet. Her har Henning gjort et enormt forarbejde og det har været vigtigt for os, at Henning nu har fået søsat projektet, fortæller sportsdirektør Ole Nielsen og fortsætter;

- Jeg vil ikke begynde at takke Henning endnu, fordi han er langt fra stoppet i Blokhus FC. Vi har en rigtig vigtig sæsonafslutning, som skal klares først og her spiller Henning jo en særdeles afgørende rolle må man sige.